Otevírací doba: Neděle 9:30 - 11:30

O nás

 

Kdo jsme?

Jsme parta lidí, kteří by se asi jen tak nesešli. Mladí, rodiny s dětmi i senioři, vysokoškoláci i středoškoláci, celoživotní Východočeši i „náplavy" z různých koutů naší české země. Spojila nás niterná zkušenost s Bohem, která se přetavila v důvěrný vztah s Ním. Náš sbor je pro nás druhou rodinou, kde se můžeme navzájem povzbuzovat v každodenním životě s Ježíšem Kristem. Náš sbor je součástí Jednoty bratrské, křesťanské církve s více než 560letou historii. Byla založena už v roce 1457 v nedalekém Kunvaldu a dnes ji v ČR tvoří 30 různorodých sborů. Díky misii v 17. století má tato církev své sbory po celém světě. Náš místní sbor v Rychnově nám umožňuje společně tu být pro druhé a dělat pro ně více, než kdybychom každý žili sami. Chceme lidem okolo nás přinášet Boží lásku praktickým způsobem.

 

Jednota bratrská Rychnov nad Kněžnou

 

Co děláme?

V roce 2001 naši členové založili Občanskou poradnu Rychnov nad Kněžnou, která dává odborné rady zadarmo lidem v nouzi (např. při dluhových problémech).

V roce 2007 naše parta s myšlenkou pomáhat mladým založila OD5K10, z.s. Tento spolek již více než 15 let provozuje Centrum 5KA (nízkoprahové zařízení pro děti a mládež pro mladé lidi v nepříznivé životní situaci), pořádá dětské tábory se sociálním odborem Města Rychnov a na ZŠ a SŠ osloví ročně 1000 mladých programy o problémech dospívání (šikana, kybersvět, sexualita, alkohol, kouření, drogy, duševní zdraví)

V roce 2008 jsme rozjeli Rodinné centrum Rybka, které nabízí rodinám s malými dětmi společná setkání, besedy o výchově, jednorázové akce a společné výjezdy. Rodičům nabízíme individuální výchovné poradenství zdarma.

V roce 2016 až 2019 jsme zakoupili a rekonstruovali spolu s OD5K10, z.s. budovu 373 v centru Rychnova nad Kněžnou, kam jsme přesunuli všechny naše aktivity.

V roce 2021 naši členové založili v rámci spolku OD5K10, z.s. Sociálně aktivizační službu pro seniory a osoby zdravotně postižené PATMOS. Tato terénní sociální služba zdarma pomáhá zejména osamělým důchodcům od sociální izolace a v těžkých životních situacích.

V roce 2023 jsme založili křesťanskou a komunitní Mateřskou školu Velrybka. Ta nabízí celodenní provoz pro 12 dětí. Usilujeme o rozšíření provozu výstavbou nové budovy – více informací zde.

Pořádáme různá setkání pro lidi hledající smysl života a Boha. Jde třeba o Kurzy Alfa, ale také i o různé jednorázové přednášky a besedy.

Abychom vše ufinancovali nabízíme stavební práce od našeho šikovného zedníka se zaměřením na obkladačské práce – od roku 2018 jsem rekonstruovali či postavili: dva rodinné domy (jedna novostavba a jedna komplexní rekonstrukce), více než 15 koupelen, 

 

O co nám jde?

 • Chceme žít opravdové každodenní křesťanství. Znamená to mít víc a víc rádi Boha a lidi okolo sebe. Často to pro nás znamená méně mluvit a více ukazovat Boha svým životem.
 • Představit našim přátelům a známým Toho, který mění naše životy, bez nátlaku a přemlouvání.
 • Pomáhat dle našich možností a obdarování lidem v našem městě bez ohledu na jejich postoj k Bohu.
 • Chcete vědět, čemu křesťané věří? Zde je video, které Vám základy vztahu s Bohem ukáže během 4 minut. FALLING PLATES (PADAJÍCÍ TALÍŘE) - u videa jsou české titulky

 

O co nám nejde?

 • Povyšovat na „nevěřící" okolo nás.
 • Chtít po druhých něco, co sami nežijeme.
 • Provádět agresivní náboženskou agitaci „hlava nehlava".
 • Budovat mocenskou organizaci, které jde jen o svůj prospěch.

 

Co Vám můžeme nabídnout?

Mimo všech výše uvedených aktivit, které jsou zdarma (snad jen mimo toho zedníka 😊), Vám chceme nabídnout:

 • Rozhovor s naším správcem sboru, Mgr. Martinem Vlasákem o Vaší životní situaci, o církvi anebo o duchovním hledání.
 • Možnost přijít se podívat na naše nedělní shromáždění sboru, vždy od 9:30 do 11:30, kde Vás čeká:
 • Přátelská atmosféra a hrnek kávy či čaje
 • Možnost se jen dívat a ničeho se neúčastnit
 • Povídání z Bible a každodenního života
 • Sdílení křesťanů o různých zápasech a Božím jednání v jejich životě
 • Modlitby za jednotlivce, církev i celou společnost
 • Křesťanské písně – chvály – kterými Bohu děkujeme za jeho lásku, odpuštění a věrnost
 • Možnost domluvit se na individuálním rozhovoru

 

Shromáždění sboru probíhá 1. patře budovy čp 373, Tylova ulice Rychnov nad Kněžnou.

 

Kontakt na správce sboru, Mgr. Martina Vlasáka je 728 939 412 a Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.